İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), herhangi bir kamu kurumunda veya özel orkestrada kadrolu olarak çalışmayan ve COVID-19 salgını nedeniyle serbest çalışmalarına ara vermek zorunda kalan profesyonel müzisyenleri dijital platformlarında performans imkânı sağlamak sureti ile destekleyebilmek amacıyla, 48. İstanbul Müzik Festivali gösteri sponsorlarından biri olan STONELINE’ın desteğiyle yeni bir destek fonu yaratıyor.

Başvuru süreci 22 Mayıs – 30 Haziran 2020 tarih aralığında tamamlanacak ve sağlanacak destek fonu bütçesi dahilinde Ekim ayına kadar sürdürülmesi planlanan program kapsamında, çalışma imkânı bulamayan orkestra müzisyenlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Fondan yararlanmak isteyen müzisyenlerin, aşağıdaki formu doldurmaları gerekmektedir. Formun gönderilmesinin ardından başvuru sahiplerine başvurularının alındığına dair bir teyit e-postası ulaşacaktır. E-posta adresinize bu teyit mesajının ulaşmaması durumunda öncelikle “önemsiz e-postalar” kutusunu kontrol etmenizi, mesajı burada da bulamazsanız muzisyen.destek@iksv.org adresinden bize ulaşmanızı rica ederiz.

Başvurular, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya’nın yönetiminde, aralarında Orhun Orhon (Orkestra Şefi), Oğuzhan Kavruk (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve 1. Şefi), Özge Tanrıver (İzmir Devlet Senfoni Orkestası Müdürü), Ahmet Rahtuvan (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdür Yrd, Korno Sanatçısı), Ozan Göktan (Filarmonia İstanbul ve İstanbul Oda Orkestrası Müdürü, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korno Sanatçısı), ve Doğukan Çokşeker’in (CRR Senfoni Orkestrası Müdürü) bulunduğu bir Danışma Kurulu tarafından, başvuru sırasına göre ve gerekli şartnameye uygunlukları üzerinden değerlendirilecek ve başvuru sahipleri, alınan kararla ilgili olarak en kısa sürede bilgilendirilecektir. Başvurular, fonun limitleri dahilinde kabul edilecek ve değerlendirmeye alınabilecektir.

İstanbul Müzik Festivali tarafından durumu başvuru şartlarına uygun bulunan müzisyenler, festivalin sosyal medya kanalları üzerinden yayımlanacak bir canlı yayına katılarak ve İKSV tarafından belirlenecek koşullarda canlı yayında gösterilmek üzere online platformlar üzerinde kaydettikleri bir performansı iletmelerinin ardından İKSV ile yazılı bir sözleşme akdetmek sureti ile fondan yararlanmaya hak kazanacaktır. Fondan yararlanmaya hak kazanan müzisyenler, yapılacak kayıt ve yayın formatıyla ilgili e-posta ile önceden bilgilendirilecektir.

Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için lütfen aşağıdaki sorulara, boşluklu 1.000 karakteri aşmayacak uzunlukta yanıtlar veriniz

Ocak 2018 – Ocak 2020 tarihleri arasında görev yaptığınız son orkestra konseri hangisiydi? Lütfen konserin adı, tarihi, mekânı, orkestra, şef ve solistini belirtiniz.
Herhangi bir fikri mülkiyet hakkı ihlali veya sair bir hukuka aykırılık veya kişisel veri paylaşımı ihlali teşkil etmemesine özen göstererek, görev yaptığınız son konserle ilgili adınızın veya görüntünüzün yer aldığı bir kayıt, orkestra listesi,konserin tarihi, mekânı, orkestra şefi ve solist adının göründüğü bir konser programının fotoğrafını ve bir adet profesyonel sanatçı fotoğrafını (vesikalık fotoğraf kabul edilmeyecektir) bir dosya paylaşım sitesine (Google drive, wetransfer vb.) yükleyip bağlantısını buraya yapıştırmanızı rica ederiz:
Bugüne dek hangi orkestra ve topluluklarla çalıştınız?
Pandemi nedeniyle ne kadar süredir çalışamıyorsunuz?
Lütfen en son çalıştığınız orkestra veya topluluğun adını ve buradan size referans olabilecek bir sorumlunun iletişim bilgilerini belirtin.
Düzenli aldığınız maaş/geliriniz var mı? Hayır
Net 1.000 TL’den az
Net 1.000-3.000 TL arası
Net 3.000-5.000 TL arası
Net 5.000 TL üzeri
Evli misiniz? Evliyseniz eşinizin gelir aralığını belirtir misiniz? Evli değilim
Evli değilim fakat bakımından sorumlu olduğum kişiler var
Evliyim, eşim çalışmıyor
Evliyim, eşimin geliri net 1.000 TL’den az
Evliyim, eşimin geliri net 1.000-3.000 TL arası
Evliyim, eşimin geliri net 3.000-5.000 TL arası
Evliyim, eşimin geliri net 5.000 TL üzeri
Sizin ve/veya eşinizin gelirleri dışında kira, vb. ile evinize giren düzenli bir gelir mevcut mu? Hayır
Net 1.000 TL’den az
Net 1.000-3.000 TL arası
Net 3.000-5.000 TL arası
Net 5.000 TL üzeri
Düzenli olmayan (özel ders, telif vb.) bir ek geliriniz var mı? Evet Hayır
Oturduğunuz ev için kira ödüyor musunuz? Evet Hayır
Bakımından sorumlu olduğunuz çocuklarınız var mı? Hayır
1 çocuğum var
2 veya daha fazla çocuğum var
BAŞVURU ŞARTLARI:

Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için gereken şartlar aşağıdaki gibidir. Ayrıntılı olarak inceleyip onaylamanızı rica ederiz. Yapılan incelemeler sonucunda belirtilen şartları karşılamadığı anlaşılan başvurular geçersiz sayılacaktır. Festival yönetimi gerek gördüğü takdirde ek bilgi ve belge isteyebilir.
  • Mali desteğe ihtiyaç duymak.
  • Türkiye’de ikamet etmek.
  • Lisans eğitimini tamamlamış olmak.
  • Konservatuvar mezunu olmak.
  • Profesyonel olarak serbest orkestra müzisyeni olarak çalışmak.
  • Herhangi bir devlet kurumunun, özel kurumun veya orkestranın kadrosunda yer almamak.
  • Türkiye’de konser veren profesyonel orkestra veya topluluklarla Ocak 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında çalışmış olmak.
Başvuru öncesi İKSV Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi, Müzisyen Destek Fonu Aydınlatma Metni’ incelemenize sunulmuş olup ayrıca buradaki linkte de yer almaktadır.

Yukarıdaki bilgilerin doğru olduğunu onaylıyor, başvuru şartlarını sağladığımı beyan ve taahhüt ediyorum.
Başvuru sahibinin adı ve soyadı
E-posta adresi
Telefon numarası
Yaşadığı kent